Tour de Pologne - LIVE VIDÉO, suivez la 1ère étape avec #lequipeLIVE !

Tour of Poland – LIVE VIDEO, follow stage 1 with #lequipeLIVE!

AGAINSTLike last year, Tour of Poland will take place over seven stages from Saturday 30 July to Friday 5 August. The 79th edition course will be held in two parts. If the first two days – the first leg must be followed live and on video with the #lequipeLIVE platform by clicking HERE – without forgetting the last one will be more favorable for the sprinters, the remaining stages should be decisive for the general classification, starting with the 3rd stage with a final of Przemyśl, who saw the victory of Joao Almeida last year on top of a steep climb with rates between 13 and 15%. More specifically, on that day, the Portuguese rider achieved his last victory since he did not let go of the leader’s jersey. The program will also include a clock climb of nearly 12 kilometers, which also promises to be very important for the general classification.

Video – Arnaud Démare will return to Poland!

The first stage of the Tour of Poland to follow live and on video

with the #lequipeLIVE platform by clicking HERE

Richard Carapaz, Tiemen Arensman, Pelo Bilbao… who will succeed Joao Almeida?

Not selected by his team UAE Emirates Team, Joao Almeida will not be able to attempt the double. Among the main candidates for his succession we can point out Richard Carapaz (INEOS Grenadiers), Sergio Higuita (BORA-hansgrohe), Pelo-Bilbao (Bahrain Winner), Mauro Schmidt (Quick-Step Alpha Vinyl Team), Mateo Sobrero, Lucas Hamilton (Team BikeExchange-Jayco), Steph Crass (Lotto Soudal), Timen Arensman (DSM-Team), Antonio Tiberi (Trek-Segafredo) and Tobias Halland Johannesen (Uno-X Pro Cycling Team).

As for the sprinters, we expect big battles between them Mark Cavendish (Quick-Step Alpha Vinyl Team), Sam Bennett (BORA-hansgrohe), Arnaud Demaret (Groupama-FDJ), Pascal Ackerman (Team UAE Emirates), Phil Bauhaus (Bahrain Winner), Elia Viviani (INEOS Grenadiers), Olav Kooy (Team Jumbo-Visma) or even Caden Groves (Team BikeExchange-Jayco). For stage wins we will also keep an eye on riders like Ethan Hayter (INEOS Grenadiers), Diego Ulisi (UAE Team Emirates) and Quinten Hermans (Materials of Intermarché-Wanty-Gobert).

The starting list

QUICK-STEP ALPHA VINYL TEAM

1 CAVANYA Remy
2 CAVENDISH Mark
3 CERNY Joseph
4 SCHMID Mauro
5 STYBAR Zdenek
6 VAN LERBERGE Bert
7 VANCEVENANT Maury

AG2R CITROEN TEAM

11 Gal Felix
12 Godon Dorian
13 SARREAU Marc
14 PETERS Nance
15 RAUGEL Antoine
16 SHAR Michael
17 FRIDAY Andrea

TEAM OF ASTANA KAZAKHSTAN

21 BAPTISTELLA Samuel
22 FEDOROV Yevgeny
23 GAZZOLI Michele
24 MARTINELLI David
25 Gidich Yevgeny
26 SKARONI Christian
27 TEJADA Harold

BAHRAIN WINNER

31 BAUHAUS Phil
32 BILBAO Pelo
33 ZAMBANINI Edoardo
34 Haussler Heinrich
35 MACIEJUK Philip
36 MILAN Jonathan
37 WILLIAMS Stephen

BORA-HANSGROHE

41 ALEOTI Giovanni
42 BENEDETTI Cesare
43 BENNETT Sam
44 HIGUITA Sergio
45 MEUS Jordi
46 MULLAN Ryan
47 ARCHBOLD Shane

COFIDIS

51 ALLEGAERT Piet
52 DELETTRE Alexander
53 CHAMPION Thomas
54 CIMOLAY David
55 CONSONI Simon
56 IT HURTS Tom
57 WALLAYS Jelly

EF EDUCATION-EASYPOST

61 CAMARGO Diego
62 CARR Simon
63 KEUKELEIRE Jens
64 PADUN Mark
65 QUEEN Shawn
66 VAN DEN BERG Marin
67 VISNIOVSKI Lukasz

GROUP-FJ

71 START Arno
72 ARMIRAIL Bruno
73 GUARNIERI Jacopo
74 KONOVALOVAS Ignat
75 PAHER Quentin
76 SCOTSON Miles
77 VELTEN Brahm

INEOS GRENADIERS

81 KARAPAZ Richard
82 HATER Eaton
83 NARVAEZ Jonathan
84 PUCHIO Salvatore
85 SHEFFIELD Magnus
86 TULET Ben
87 VIVIANI Elia

INTERMARCHE-WANTY-GOBERT

91 PLANKAERT Baptist
92 HERMAN Quinten
93 HUYS Lawrence
94 JUHANSEN Julius
95 Hugo’s PAGE
96 THIESSEN Gerben
97 VAN POPPEL Boy

ISRAEL-FIRST TECH

101 Hollenstein Reto
102 BERWICK Sebastian
103 BRANDLE Mathias
104 DE MARCHI Alessandro
105 DOUCET Alex
106 JONES Taj
107 WÜRTZ SCHMIDT Mads

JUMBO VISMA

111 VAN DYKE Mick
113 KOOY Olav
114 HESSMAN Michel
115 VAN DER SANDE Tosh
116 OOMEN Sam
117 TUNISIA Mike

TEAM MOVISTAR

121 BARTHA William
122 HOLMAN Yuri
123 JACOBS Johan
124 KANTER Max
125 LAZCANO Oyer
126 GONZALEZ Abner
127 RODRIGUEZ Oscar

TEAM BIKECHANGE-JAYCO

131 SOBRERO Mateo
132 EDMONDSON Alex
133 GROVES Caden
134 HEPBURN Michael
135 Hamilton Lucas
136 THIEF Lawson
137 O’BRIEN Kelland

SOUDALL LOTTO

141 KRAS Steph
142 DE BUYST Jasper
144 BY GENDT Thomas
145 DRIZNERS Jarrad
146 KLUGE Roger
147 MALETSKI Kamil
148 MONIQUET Sylvain

TEAMDSM

151 ARENSMAN Timmen
152 ARNDT Nikias
153 BRENNER Marco
154 HVIDEBERG Jonas Iversby
155 MÄRKL Niklas
156 NEUVENHUYS Joris
157 WELSFORD Sam

TREK-SEGAFREDO

161 HUUL Daan
162 LIEPINS Emils
163 MOSCA Jacopo
164 MOCHETTI Matteo
165 THEUNS Edward
166 TIBERI Antonio
167 TOHLUK Antoine

UAE TEAM EMIRATES

171 ACKERMAN Pascal
172 FORMOLO David
173 LAENGEN Vegard Stake
174 MOLANO Sebastian
175 OLIVERA Rui
176 TROY Oliviero
177 ULYSSES Diego

ALPECIN-DECEUNINCK

181 VAN DER POEL David
182 BAX Sjoerd
183 BAYER Tobias
184 LEISEN Sene
185 MARECKO Jakub
186 OLDANI Stefano
187 VAN DEN BOSSCHE Fabio

CAJA RURAL-SEGUROS RGA

191 AMESKETA Hulen
192 BAGS Aritz
193 CEPEDA Jefferson Alveiro
194 LEITAO Yuri
195 MARTIN Sergio
196 PRADES Edward
197 SCHLEGEL Michal

NOVO NORDISK TEAM

201 PERRON Andrea
202 KUZTOR Peter
203 DE KEIJZER Gerd
204 BRAND Sam
205 POLLY Umberto
206 LOZANO David
207 KOPETSKI Matyas

UNO-X PRO CYCLING TEAM

211 ABRAHAMSEN Jonas
212 JOHANNESTENtobias Halland
213 WAERSTED Syver
214 SKAARSET Anders
215 TILLER Rasmus
216 ANDERSEN Idar
217 GREGARD Jonas

POLAND

221 ANIOLKOVSKI Stanislav
222 STOSZ Patrick
223 GRABIS Mateusz
224 KACHMAREK Jakub
225 BROZINA Piotr
226 BUDJINSKI Marcin
227 MURIAS Yakub

The stages profile

Saturday July 30 : stage 1: Kielce – Lublin, 218.8 km (actual start at 11:40 a.m., arrival around 4:40 p.m.)

Climbs listed

Good (155.9 km / 4th category): 1.4 km at 5.1%
Wilagi (km 168.6 / 4th category): 800 m at 5.1%

Sunday July 31 – stage 2: Chelm – Zamosc, 205.6 km (actual start at 12:05 p.m., arrival around 4:40 p.m.)

Climbs listed

Michalov-Kolonia (km 91.9 / 4th category): 1 km at 2.5%
Sabaudia (km 105.2 / 4th category): 1.6 km at 3.6%

Monday August 1st – stage 3: Krasnik – Przemyśl, 237.9 km (actual start at 11 a.m., arrival around 4.40 p.m.)

Climbs listed

Solca (km 202.6 / 3rd category): 3 km at 5.2%
Kalwaria Paclawska (208.8 km / 2nd category): 2.1 km at 9.2%
Gruszowa (km 215.8 / 3rd category): 2.5 km at 6.7%

Tuesday, August 2 – stage 4: Lesko – Sanok, 197.4 km (actual start at 12:30 p.m., arrival around 4:40 p.m.)

Climbs listed

Charna Gorna (km 48.5 / 2nd category): 3.9 km at 6.2%
Hotel Arlamow (km 103.7 / 2nd category): 1.7 km at 6.5%
Leszczawa (km 146.7 / 2nd category): 4.6 km at 5%

Wednesday, August 3 – stage 5: Lanzut – Rzeszów, 178.1 km (actual start at 12:30 p.m., arrival around 4:40 p.m.)

Climbs listed

Dynow (km 114 / 3rd category): 800 m at 6.9%
Rzeszów (147.7 km / 3rd category): 2.2 km at 5.7%

Thursday, August 4 – stage 6: Nowy Targ – Wierch Rusinski, 11.8 km individual time trial (depart at 1.30pm, arrive around 4.40pm)

Friday August 5 – stage 7: Walsir – Krakow, 177.8 km (actual start at 2:35 p.m., arrival around 6:35 p.m.)

Climbs listed

Bienkowka (41.2 km / 1st category): 2.7 km at 7.7%
Gmina Budzow (km 45.9 / 3rd category): 1.4 km at 6.3%
Kaszow (km 139.8 / 4th category): 1 km at 5%

The first stage of the Tour of Poland to follow live and on video

with the #lequipeLIVE platform by clicking HERE

Palmares

The last ten editions

2021: 1. Joao Almeida (Portugal) 2. Matej Mohoric (SLV) 3. Michal Kwiatkowski (POL)

2020: 1. Remco Evenepoel (Belgium) 2. Jakob Fuglsang (DAN) 3. Simon Yates (GBR)

2019: 1. Pavel Sivakov (RUS) 2. Jai Hindley (Australia) 3. Diego Ulissi (Italy)

2018: 1. Michal Kwiatkowski (POL) 2. Simon Yates (Great Britain) 3. Thibaut Pinault (France)

2017: 1. Dylan Theuns (Belgium) 2. Rafal Maika (POL) 3. Wout Poels (NED)

2016: 1. Tim Wellens (BEL) 2. Fabio Feline (Italy) 3. Alberto Bettiol (Italy)

2015: 1. Ion Izaguirre (Spain) 2. Bart De Klerk (White) 3. Ben Hermans (White)

2014: 1. Rafal Maika (POL) 2. Ion Izaguirre (Spain) 3. Benat Inchausti (Spain)

2013: 1. Pieter Weening (NED) 2. Ion Izaguirre (Spain) 3. Christophe Riblon (France)

2012: 1. Moreno Moser (Italy) 2. Michal Kwiatkowski (POL) 3. Sergio Henao (COL)

Most Total Wins

3: Dariusz Baranovski (POL/1991, 1992, 1993); Andrzej Mižejewski (POL/1982, 1984, 1988); Marian Vykowski (POL/1954, 1955, 1956)

2: Boleslav Napierala (POL/1937, 1939); Vaclav Wojcik (POL/1948, 1952); Henrik Kowalski (POL/1957, 1961); Jan Kudra (POL/1962, 1968); Jan Brzezny (POL/1978, 1981); Ondrej Sosenka (TCH/2001, 2004).

Most stage wins

15: Rishard Shurkowski (POL)

11: Vaclav Wrzesinski (Poland)

10: Zbigniew Spruch (POL)

9: Stanislav Krolak (POL)

Success by country

52: Poland

5: Belgium

4: Italy

2: Germany, Spain, Czech Republic and Russia

1: France (Laurent Brochard in 2002), Ireland, Luxembourg, the Netherlands, Portugal, Slovakia and Switzerland

.

Leave a Comment

Your email address will not be published.